Close Menu
Bucharest Guide
  • Restaurante
  • Hoteluri
  • Baruri Cluburi
  • Ceainarii Cafenele
  • Cumparaturi
  • Sanatate Frumusete
  • Contact
Facebook X (Twitter) Instagram
Trending
  • „Ode to a Master” și spiritul lui Garbis Dedeian – concert-omagiu
  • Momentele frumoase merită trăite cu o vedere impecabilă și fără efort
  • Gala Premiilor Radio România Cultural – diplomele vor purta semnătura Ioanei Nicoară
  • Întoarcere la sacru: o seară italiană la Sala Radio
  • YEN de Anna Jordan, premieră 9G la TNB
  • Cum sa iti protejezi finantele personale
  • Concert de Paste: Marea missa de Mozart
  • „Ceasu’ și cămașa miresii” – Nunta ca pretext pentru adevăr
Bucharest Guide
  • Restaurante
  • Hoteluri
  • Baruri Cluburi
  • Ceainarii Cafenele
  • Cumparaturi
  • Sanatate Frumusete
  • Contact
Bucharest Guide
You are at:Acasa » Diverse » COOLsound.ro – on line despre scena independentă românească 2021

COOLsound.ro – on line despre scena independentă românească 2021

0
By Melania Tuculescu on 22/06/2021 Diverse

Primele pagini de Dicţionar online al scenei independente din domeniul muzicii clasice, actoriei și dansului din România cuprind artiști din zona artelor spectacolului care în momentul intrării în proiect erau afectați de trecerea prin pandemia Covid 19 și NU erau angajaţi ai unei instituţii publice de profil din România.

COOLsound – on line despre scena independentă românească 2021 / COOLsound – online about the Romanian independent stage 2021 este un proiect bilingv ce se va lansa în două etape în vara și toamna anului 2021 pe platforma www.coolsound.ro. Inițiativa – un proiect realizat de Pro Contemporania cu sprijinul JTI – își propune susţinerea unor producţii artistice online realizate de muzicieni, actori, dansatori sau performeri români aflaţi în plină activitate – o mare parte dintre ei tineri, dar nu numai – cu un repertoriu reprezentativ, producţii de autor filmate profesional si adunate pe canalul youtube procontemporania si platforma online www.COOLsound.ro.

Prima etapă a proiectului, prevăzută a fi încheiată până în toamna anului 2021, va cuprinde 25 de artişti, cărora li se vor alătura ulterior alţii, în măsura în care vom identifica noi companii dornice să susţină acest proiect.

Până la acest moment, primul capitol al proiectului bilingv COOLsound – on line despre scena independentă românească 2021 / COOLsound – online about the Romanian independent stage 2021 cuprinde 16 artiști prezentați prin fișe bilingve cu conținut video, foto și text integral în română și engleză, având în centru un moment artistic solo și un interviu – declarație, prezentări multimedia complexe care reprezintă practic veritabile cărți de vizită ale acestora la momentul anului 2021, accesibile prin portalul www.COOLsound.ro.

Această situație nu-i împiedica să fie premianţi ai unor prestigioase concursuri internaţionale sau implicaţi în proiecte culturale de anvergură în țară si în afara granițelor. Toate aceste nume sunt nu doar ale unor tineri, ci sunt ale unor artişti de toate vârstele care au optat pentru statutul de artist independent, respectiv pentru a nu fi angajații unei instituții de cultură de stat, ci de a evolua pe bază de proiect, statut puternic afectat de trecerea prin pandemie.

Artiştii au fost primii scoși din teren şi au fost / vor fi reintroduși ultimii.
Perioada anilor 2020-2021, prin definirea activităților artistice ca aparținând categoriei celor ne-esențiale, a proiectat potențial categoria socio-profesională a artistului într-o zonă vizibil defavorizată.
Artele sunt incluzive și pot contribui la renașterea societății în întregul ei. Gesturile de sustinere a artiștilor în astfel de momente nu înseamnă doar un ajutor important, punctual. Înseamnă si o perspectivă în care acești oameni sau mulți dintre ei vor răspunde “prezent” la alte acțiuni viitoare.

Toți acești creatori de înaltă valoare artistică au traversat, şi unii dintre ei traversează încă, situații limită. În 2020-2021, activitățile din domeniul artelor spectacolului – inclusiv cele independente – au fost oprite, veniturile artiștilor independenți dispărând pur și simplu. Dintre aceștia, nu puțini sunt artiștii care, deși colaborau cu instituții de cultură importante şi-au pierdut contractele de colaborare, care odată cu reluarea activității, în vara anului 2021, reapar doar într-o proporție limitată. Deși în Europa există multe exemple de susținere de către stat a acestor artiști, iar statul român a găsit unele soluţii, criza rămâne majoră. Dacă responsabilii autorităților în domeniu nu au înţeles sau nu au resursele necesare să înțeleagă că investiţia în domeniul artistic este o “win-win situation” şi aduce un beneficiu semnificativ pe termen mediu și lung, mediul privat poate contribui salutar în această direcţie.

 

Share. Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email
Previous ArticleCum sa beneficiezi de cele mai frumoase buchete de flori cu floraria Rosalia
Next Article Wynton Marsalis și Orchestra Națională Simfonică a României, dirijor Cristian Măcelaru

Related Posts

Cele mai populare scule și echipamente de bricolaj pe care trebuie să le ai acasă

Bucuresti, un oras impresionant care merita sa fie vizitat si cunoscut

Cât timp ai nevoie de un cărucior

Leave A Reply Cancel Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  • Culturale
  • Diverse
01/04/2026

Comedii de succes! Luna aprilie, la Teatrul Elisabeta

17/03/2026

„Gaviota / Pescărușul” deschide Stagiunea Internațională de Teatru ARCUB

03/03/2026

Spectacolul „Callas – Oana Pellea”, de Terrence McNally

09/02/2026

Filarmonica „George Enescu”: o săptămână muzicală intensă, între clasic, contemporan și jazz

24/03/2026

Cele mai populare scule și echipamente de bricolaj pe care trebuie să le ai acasă

24/03/2026

Bucuresti, un oras impresionant care merita sa fie vizitat si cunoscut

20/03/2026

Cât timp ai nevoie de un cărucior

30/09/2025

Despre Qigong, cu Ovidiu Pescarasu

Categorii
  • Arta si Cultura (507)
  • Baruri Cluburi (471)
  • Business (1,068)
  • Ceainarii Cafenele (220)
  • Cumparaturi (353)
  • Din Bucuresti (111)
  • Distractie Relaxare (134)
  • Diverse (1,920)
  • Educatie (171)
  • Evenimente (4,320)
  • Guestposts (339)
  • Sanatate Frumusete (463)
Articole recente
  • „Ode to a Master” și spiritul lui Garbis Dedeian – concert-omagiu
  • Momentele frumoase merită trăite cu o vedere impecabilă și fără efort
  • Gala Premiilor Radio România Cultural – diplomele vor purta semnătura Ioanei Nicoară
  • Întoarcere la sacru: o seară italiană la Sala Radio
  • YEN de Anna Jordan, premieră 9G la TNB
  • Cum sa iti protejezi finantele personale
  • Concert de Paste: Marea missa de Mozart
  • „Ceasu’ și cămașa miresii” – Nunta ca pretext pentru adevăr
Recent Posts
17/04/2026

„Ode to a Master” și spiritul lui Garbis Dedeian – concert-omagiu

17/04/2026

Momentele frumoase merită trăite cu o vedere impecabilă și fără efort

15/04/2026

Gala Premiilor Radio România Cultural – diplomele vor purta semnătura Ioanei Nicoară

14/04/2026

Întoarcere la sacru: o seară italiană la Sala Radio

08/04/2026

YEN de Anna Jordan, premieră 9G la TNB

05/04/2026

Cum sa iti protejezi finantele personale

Website in portofoliul Gongluck Connect SRL

Soseaua Polona 115 Bucuresti




Bucharest Travel Guide

Catalog Firme din Romania
Categories
  • Arta si Cultura
  • Baruri Cluburi
  • Business
  • Ceainarii Cafenele
  • Cumparaturi
  • Din Bucuresti
  • Distractie Relaxare
  • Diverse
  • Educatie
  • Evenimente
  • Guestposts
  • Sanatate Frumusete

Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.