Close Menu
Bucharest Guide
  • Restaurante
  • Hoteluri
  • Baruri Cluburi
  • Ceainarii Cafenele
  • Cumparaturi
  • Sanatate Frumusete
  • Contact
Facebook X (Twitter) Instagram
Trending
  • „Ode to a Master” și spiritul lui Garbis Dedeian – concert-omagiu
  • Momentele frumoase merită trăite cu o vedere impecabilă și fără efort
  • Gala Premiilor Radio România Cultural – diplomele vor purta semnătura Ioanei Nicoară
  • Întoarcere la sacru: o seară italiană la Sala Radio
  • YEN de Anna Jordan, premieră 9G la TNB
  • Cum sa iti protejezi finantele personale
  • Concert de Paste: Marea missa de Mozart
  • „Ceasu’ și cămașa miresii” – Nunta ca pretext pentru adevăr
Bucharest Guide
  • Restaurante
  • Hoteluri
  • Baruri Cluburi
  • Ceainarii Cafenele
  • Cumparaturi
  • Sanatate Frumusete
  • Contact
Bucharest Guide
You are at:Acasa » Evenimente » Cea mai mare orgă din sud-estul Europei răsună la Sala Radio!

Cea mai mare orgă din sud-estul Europei răsună la Sala Radio!

0
By Melania Tuculescu on 16/01/2020 Evenimente

ORCHESTRA NAŢIONALĂ RADIO va interpreta Concertul în re minor pentru orgă şi orchestră de HÄNDEL, sub bagheta dirijorului JÓZSEF HORVÁTH și în interpretarea solistică a lui DAN RACOVEANU – orgă. Joi, 23 ianuarie (19.00), publicul bucureștean va avea ocazia să asculte cea mai mare orgă din sud-estul Europei (7600 de tuburi): orga Sălii Radio, construită în Cehia, în 1960.

Seara de la Sala Radio se va deschide cu Uvertura Rosamunde semnată de compozitorul austriac FRANZ SCHUBERT, creată pentru premiera piesei de teatru cu același nume semnate de Helmina von Chézy, scriitoare de origine germană.
A doua parte a concertului propune publicului cunoscuta lucrare a lui FELIX MENDELSSOHN Die erste Walpurgisnacht (Prima noapte a Walpurgiei), bazată pe poemul lui Goethe și descriind un conflict între ritualuri păgâne și forțe creștine. Evenimentul se va derula cu participarea soliștilor vocali SORANA NEGREA (alto), LIVIU INDRICĂU (tenor), DANIEL FILIPESCU (bariton), FILIP PANAIT (bas) și a CORULUI ACADEMIC RADIO (dirijor: CIPRIAN ŢUŢU).

În aprilie 2000, Dan Racoveanu a interpretat la Ateneul Român, în primă audiţie în România, coralele din Colecţia “Neumeister” de J. S. Bach (descoperite în 1984). Tot în Anul Bach, a organizat în premieră în România primul festival de muzică barocă pe instrumente de epocă (la Ateneul Român).

Evenimentul va fi dirijat de JÓZSEF HORVÁTH, a cărui activitate artistică este legată în primul rând de Opera Națională Română Cluj-Napoca și de Opera Maghiară din același oraș. Ca dirijor invitat, acesta a condus orchestrele filarmonicilor din țară, a fost aplaudat la pupitrul Orchestrei Naţionale Radio, Orchestrei de Cameră Radio și Orchestrei Simfonice RTVE din Madrid și a dirijat, de asemenea, la Opera Naţională Bucureşti, Opera Naţională Iaşi, Opera Naţională Timişoara, Opera Brașov, Opera Naţională din Budapesta. A fost iniţiatorul şi directorul artistic al Festivalului Internaţional Liszt 200, organizat la Opera Maghiară din Cluj, în 2011. La Gala Premiilor Operelor Naționale din 2016, i s-a acordat „Premiul pentru cel mai bun dirijor”, pentru premierele derulate sub bagheta sa la cele două opere clujene.

După studii urmate la Universitatea Națională de Muzică București și la Academia Sibelius – Helsinki, DAN RACOVEANU a participat la cursurile unor prestigioase academii precum: Academia de Muzică Veche – Innsbruck (Austria), Academia Bach – Porrentruy (Elveţia), Academia Internaţională Bach – Stuttgart (Germania), atât în calitate de organist cât şi de dirijor.

În 1992 a înființat ansamblul baroc “Continuo” specializat în practica interpretativă a perioadei barocului, pornind de la studiul surselor de epocă. La Biserica Lutherană, în calitate de organist, cantor şi dirijor al corului “Martin Luther” a organizat stagiuni de concerte de orgă, camerale şi corale. A susținut numeroase recitaluri în Germania, Elveţia, Franţa, Finlanda, Italia, Polonia, Irlanda, Anglia şi în țară și promovează literatura de orgă la patru mâini, realizând transcripții după Enescu, Lipatti, Mendelssohn, Wagner. Din 2007 este invitat anual la Atelierele de Muzică Veche de la Tréport (Franța) pentru a susține masterclass-uri.

Share. Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email
Previous ArticleLansarea revistei online CAIETELE MASCA
Next Article Programul Teatrului EXCELSIOR in luna FEBRUARIE 2020

Related Posts

„Ode to a Master” și spiritul lui Garbis Dedeian – concert-omagiu

Întoarcere la sacru: o seară italiană la Sala Radio

YEN de Anna Jordan, premieră 9G la TNB

Leave A Reply Cancel Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  • Culturale
  • Diverse
01/04/2026

Comedii de succes! Luna aprilie, la Teatrul Elisabeta

17/03/2026

„Gaviota / Pescărușul” deschide Stagiunea Internațională de Teatru ARCUB

03/03/2026

Spectacolul „Callas – Oana Pellea”, de Terrence McNally

09/02/2026

Filarmonica „George Enescu”: o săptămână muzicală intensă, între clasic, contemporan și jazz

24/03/2026

Cele mai populare scule și echipamente de bricolaj pe care trebuie să le ai acasă

24/03/2026

Bucuresti, un oras impresionant care merita sa fie vizitat si cunoscut

20/03/2026

Cât timp ai nevoie de un cărucior

30/09/2025

Despre Qigong, cu Ovidiu Pescarasu

Categorii
  • Arta si Cultura (507)
  • Baruri Cluburi (471)
  • Business (1,068)
  • Ceainarii Cafenele (220)
  • Cumparaturi (353)
  • Din Bucuresti (111)
  • Distractie Relaxare (134)
  • Diverse (1,920)
  • Educatie (171)
  • Evenimente (4,320)
  • Guestposts (339)
  • Sanatate Frumusete (463)
Articole recente
  • „Ode to a Master” și spiritul lui Garbis Dedeian – concert-omagiu
  • Momentele frumoase merită trăite cu o vedere impecabilă și fără efort
  • Gala Premiilor Radio România Cultural – diplomele vor purta semnătura Ioanei Nicoară
  • Întoarcere la sacru: o seară italiană la Sala Radio
  • YEN de Anna Jordan, premieră 9G la TNB
  • Cum sa iti protejezi finantele personale
  • Concert de Paste: Marea missa de Mozart
  • „Ceasu’ și cămașa miresii” – Nunta ca pretext pentru adevăr
Recent Posts
17/04/2026

„Ode to a Master” și spiritul lui Garbis Dedeian – concert-omagiu

17/04/2026

Momentele frumoase merită trăite cu o vedere impecabilă și fără efort

15/04/2026

Gala Premiilor Radio România Cultural – diplomele vor purta semnătura Ioanei Nicoară

14/04/2026

Întoarcere la sacru: o seară italiană la Sala Radio

08/04/2026

YEN de Anna Jordan, premieră 9G la TNB

05/04/2026

Cum sa iti protejezi finantele personale

Website in portofoliul Gongluck Connect SRL

Soseaua Polona 115 Bucuresti




Bucharest Travel Guide

Catalog Firme din Romania
Categories
  • Arta si Cultura
  • Baruri Cluburi
  • Business
  • Ceainarii Cafenele
  • Cumparaturi
  • Din Bucuresti
  • Distractie Relaxare
  • Diverse
  • Educatie
  • Evenimente
  • Guestposts
  • Sanatate Frumusete

Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.